kop
Administrator
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: zachodniopomorskie
|
Wysłany: Czw 12:31, 11 Cze 2009 Temat postu: Dzień Wolności Podatkowej - połowa czerwca, czy listopada?! |
|
|
Cytat: | Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym (średnio) łączny dochód od początku roku zrównuje się z (przewidywanymi) zobowiązaniami podatkowymi na ten rok, a więc symbolicznie przestajemy płacić państwu, a zaczynamy zarabiać na siebie. Do obliczenia, kiedy ów dzień przypada, służy stosunek udziału wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Za dane przyjmuje się założenia budżetowe opracowane przez Ministerstwo Finansów. Wydatki publiczne powiększane są o transfery środków do otwartych funduszy emerytalnych.
Historia
W Polsce Dzień Wolności Podatkowej wyliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha począwszy od roku 1994. Średnio przypadał on w tym czasie na przełomie czerwca i lipca.
Warto dodać, iż chłop pańszczyźniany w Polsce w okresie feudalnym musiał odpracować na rzecz pana 4 dni od łana tygodniowo (w 6 dniowym tygodniu pracy). Wynika z tego, iż chłop uprawiający ziemię o wielkości połowy łana musiał odpracować na rzecz pana 2 dni - czyli 33%. Hipotetyczny Dzień Wolności Podatkowej takiego chłopa pańszczyźnianego przypadałby więc na 30 kwietnia. Często pańszczyzna przypadała "na komin", czyli dzisiaj na rodzinę, dlatego faktycznie dla rodziny składającej się z dwóch dorosłych osób, obciążenie wynosiło nie 33% ale 16 %. Zatem dzień wolności podatkowej dla rodziny wypadał 28 lutego.
Inne kraje
W Wielkiej Brytanii Dzień Wolności Podatkowej wyliczany jest przez Adam Smith Institute od roku 1963. Przypada on zazwyczaj na przełom maja i czerwca, a więc znacznie wcześniej niż w Polsce, jednak już w 2008 roku daty pokryły się w obu krajach.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie narodziła się idea wyliczania Dnia Wolności Podatkowej, Tax Foundation wylicza ów dzień począwszy od roku 1900. O ile na początku XX wieku przypadał on nawet na koniec stycznia, obecnie jest to zazwyczaj druga połowa kwietnia.
Dzień Wolności Podatkowej w różnych krajach
Państwo - Dzień roku - % obciążenia - Data roku - Aktualizacja
Australia - 112 - 30.7% - 22 kwietnia - 2008
Indie - 74 - 20,0% - 14 marca - 2000
Polska - 173 - 47,3% - 14 czerwca - 2008
USA - 103 - 28.2% - 13 kwietnia - 2009
UK - 153 - 42.0% - 2 czerwca - 2008
|
Jednakże warto do tego wikipedycznego zestawienia dodać, iż wg tych samych wyliczeń CAS, tyle tylko, że po uwzględnieniu absolutnie wszystkich jawnych i ukrytych podatków (w tym VAT, akcyzy, cła, itd. oraz wszelkiego typu parapodatki), jakie przypadają na pracownika najemnego w Polsce, uzyskujemy ich aż ponad 80%, w wyniku czego jak przystało na wzorowo-socjalistycznych niewolników z całego roku pozostaje Nam już tylko około półtora miesiąca, kiedy to dopiero możemy pracować na siebie samych (stąd nie dziwne, że się Nam w budżetach domowych nigdy nie przelewa, skoro de facto aż do połowy listopada jesteśmy zmuszeni oddawać cały swój dochód okupującemu Nas mafijnie-złodziejskiemu rządowi).
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez kop dnia Czw 12:35, 11 Cze 2009, w całości zmieniany 2 razy
|
|